Wykonawcy koncertów » Pianiści (398)
Orłowiecki Aleksiej
Aleksiej Orłowiecki urodził się w 1959 roku w Sankt Petersburgu (26.01.1924 - 06.09.1991 - Leningradzie). Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat. W 1967 r. stał się uczniem Specjalnej Szkoły Muzycznej przy Konserwatorium Petersburgskim, w klasie fortepianu Zoji Borisownej Chochłowej, która odegrała bardzo dużą rolę w edukacji muzycznej i pianistycznej Aleksieja Orłowieckiego. Tę szkołę ukończył w 1977 roku i wstąpił do Państwowego Konserwatorium im. M. Rimskiego-Korsakowa. W Sankt Petersburgu. Studia pianistyczne odbył pod kierunkiem światowej sławy pianisty Grigorija Sokołowa. Studiował również kompozycję u prof. J. Falika oraz dyrygenturę operową i symfoniczną u prof. I. A. Mussina. Po ukończeniu Wydziału Fortepianu (1983 r.) odbył trzyletni staż pod kierunkiem G. Sokołowa, a następnie do 1997 r. był wykładowcą w macierzystej Uczelni i uczył gry na fortepianie w Specjalnej Szkole Muzycznej przy Konserwatorium.
W 1989 roku zdobył II nagrodę Międzynarodowego Konkursu Liszta w Utrechcie.
W 1990 roku zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie José Iturbi w Walencji.
Prowadzi ożywioną działalność artystyczną (pianistyczną i dyrygencką). Jego obszerny repertuar obejmuje utwory od okresu baroku do współczesności, najchętniej gra jednak dzieła Chopina, Liszta, Rachmaninowa i Beethovena. Oprócz wielu koncertów w różnych miastach Rosji, występował we Francji, Hiszpanii, Holandii, Jugosławii, Macedonii, Niemczech, Szwajcarii oraz wielokrotnie w Polsce.
W r. 1991 nagrał w Holandii na fortepianie Erarda z epoki Liszta dwie płyty kompaktowe z utworami tego kompozytora. W 2006 r. ukazała się w Sankt Petersburgu płyta z nagraniami utworów J. S. Bacha, L. v. Beethovena, F. Chopina, E. Griega, S. Rachmaninowa i M. Ravela dokonanymi na zrekonstruowanym fortepianie Erarda z połowy wieku IXX. Płyta została wydana przez wydawnictwo IMLab w Sankt Petersburgu przy współudziale Petersburskiego Towarzystwa Koncertowego. Nagrał też dla radia i na CD koncerty nr 1 i nr 3 S. Rachmaninowa. W Polsce zostały wydane przez Towarzystwo im. F. Liszta dwie CD z nagraniami z recitali A. Orłowieckiego we Wrocławiu w latach 1997-2018, obejmującymi utwory I.S. Bacha, Bacha-Silottiego, L. v. Beethovena, P. Czajkowskiego, E. Griega, J. Haydna, Mahlera-Orłowieckiego, F. Mompou, I. J. Paderewskiego, S. Rachmaninowa, F. Schuberta, A. Orłowieckiego, Verdiego-Liszta.
Jego dorobek kompozytorski obejmuje ponad 50 kompozycji - są to utwory fortepianowe, kameralne i symfoniczne (m. in. Wariacje na fortepian i orkiestrę oraz „Bachanalie” na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową). Większość twórczości przeznaczona jest jednak do wykonywania przez pianistów oraz przez różnego rodzaju zespoły kameralne.
W latach 2009 - 2013 był dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem orkiestry symfonicznej Petersburskiego Towarzystwa Koncertowego.
Aleksiej Orłowiecki jest od 30 lat wielokierunkowo związany z działalnością Towarzystwa im Ferenca Liszta (TiFL) mającego swoją siedzibę we Wrocławiu. Na zaproszenie TiFL był solistą corocznych cykli koncertowych „Wieczory lisztowskie” (ponad 100 recitali i 4 koncerty symfoniczne), jurorem czterech krajowych i czterech międzynarodowych konkursów pianistycznych im. F. Liszta, profesorem 25 międzynarodowych mistrzowskich kursów pianistycznych (z udziałem ponad 700 uczestników z 31 krajów) oraz profesorem około 20 kursów dla pedagogów i uczniów ok. 70 polskich szkół muzycznych. W uznaniu szczególnych zasług dla polskiej dydaktyki pianistycznej Towarzystwo im. F. Liszta nadało mu godność Członka Honorowego.
Aktualizacja - lipiec 2019