A A A

Wykonawcy koncertów » Pianiści (398)

Łuniow Andrij

ur. 1988 r. w Kijowie. Jest absolwentem (2011) Narodowej Akademii Muzycznej w Kijowie, gdzie kształcił się pod kierunkiem Zasłużonej Artystki Ukrainy Natalii Gridniewej. Kilkakrotnie doskonalił też swoje umiejętności u Aleksieja Orłowieckiego na międzynarodowych mistrzowskich kursach pianistycznych we Wrocławiu. Dokształcał się również po kierunkiem innych światowej sławy pianistów-pedagogów (Mikhail Voskresensky (Rosja), Karl-Heinz Kämmerling (Niemcy),  Boris Felix Gotlib (Rosja, Niemcy), Dmitry Alekseyev (Rosja, Anglia), Norma Fisher. □ (Anglia).

 

Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych. M. in. uzyskał I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Londynie (2016), III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. C. Czernego w Pradze (2001), II Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie „Sztuka XXI wieku" w Kijowie (2003). Otrzymał również wyróżnienie jako najmłodszy półfinalista III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta we Wrocławiu (2005).

 

Jego bogata działalność artystyczna obejmuje koncerty na Ukrainie, w Czechach, w Hiszpanii w Niemczech, w Polsce (około 30 recitali w ramach Wieczorów lisztowskich), na Słowacji, na Węgrzech i we Włoszech.

Repertuar Andrija Łuniowa obejmuje dzieła z epoki baroku do współczesności. Pianista preferuje arcydzieła Schuberta, Schumanna, Liszta i Brahmsa. Szczególne miejsce w swoim sercu ma dla twórczości Fryderyka Chopina. W swoich interpretacjach łączy głębokie zrozumienie formy muzycznej z umiejętnością przekazu treści wyrazowej muzyki.

 

Szereg jego występów zostało nagranych przez czeskie i polskie radio i telewizję. Dla ukraińskiego radia nagrał Koncerty fortepianowe Chopina i Griega. Dorobek fonograficzny artysty obejmuje trzy płyty CD z utworami Chopina, Liszta, Francka, Griega, Szymanowskiego i Prokofiewa.

 

Od roku 2009 łączy działalność koncertową z pracą dydaktyczną w Specjalnej Szkole Muzyczną im. M. Łysenki w Kijowie (której jest też absolwentem). Wielu jego uczniów zostało laureatami międzynarodowych konkursów pianistycznych. □ Prowadził kursy mistrzowskie w Hiszpanii (festiwal muzyczny Puicerda), na Łotwie (Madona) i na Ukrainie (Kijów). □ Otrzymał stypendium Prezydenta Ukrainy i Nagrodę Burmistrza Kijowa.

 

Aktualizacja - listopad 2017.

Więcej na stronie internetowej artysty


  •  Andrij Łuniow
    Andrij Łuniow
  •  ANDRIJ ŁUNIOW
    ANDRIJ ŁUNIOW