A A A

Wykonawcy koncertów » Pianiści (398)

Sikorski Marcin

Marcin Sikorski jest uważany za najwybitniejszego obecnie polskiego pianistę-kameralistę. Jego występy spotykają się z uznaniem zarówno publiczności jak i krytyki.

Pisano o nim: S. Olędzki -"fenomenalny muzyk", J. Kański -"(towarzyszył) z niepospolitą maestrią", A. Rozlach -"pianista precyzyjny i dynamiczny", D. Szwarcman -"znakomity kameralista", D. Gonet -"pianista o znakomitej technice i dużej wyobraźni". Absolwent PSM w Bytomiu oraz AM w Katowicach. Kształcił się również w dziedzinie kameralistyki u Isaaca Sterna, Leona Fleishera, Bruno Canino, Emanuela Axa oraz członków kwartetów LaSalle, Juilliard, Emerson, Guarneri.

Koncertuje jako kameralista w Polsce i za granicą. Brał udział w kilkudziesięciu międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach muzycznych. wygrał konkursy muzyki kameralnej w Paryżu i Gdańsku, jest laureatem konkursów w Pörtschach, Vercelli i Krakowie. Wielokrotnie był nagradzany jako najlepszy pianista podczas międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych, był oficjalnym pianistą wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Wśród uczestników, którym towarzyszył są m. in. laureaci najwyższych nagród na Międzynarodowych Konkursach im. H. Wieniawskiego w Poznaniu: Agata Szymczewska, Anna Maria Staśkiewicz, Jarosław Nadrzycki, Soojin Han oraz Bracha Malkin.

Pianista posiada w repertuarze ogromną ilość utworów kameralnych. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia. Wystąpił w koncercie Live w TVP Kultura z okazji Roku Szymanowskiego. Najnowsza płyta CD z utworami Prokofiewa, Schnittkego i Lutosławskiego, nagrana w duecie z Anną Marią Staśkiewicz, zbiera pochlebne opinie krytyki.

Obecnie jest adiunktem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Mieszka w Bydgoszczy z żoną Magdaleną i trójką dzieci.


  •  Marcin Sikorski
    Marcin Sikorski